Často kladené otázky a užitečné informace
Ano dají, kontaktujte nás prosím přes kontaktní formulář.
Samonafukovací karimatku skladujte rozloženou, nezatíženou s otevřeným ventilem, tak aby mohla volně “dýchat“ na suchém a vzdušném místě mimo přímé sluneční záření..
Pro dlouhodobé udržení izolačních vlastností spacáku je nutné jej skladovat volně rozložený, tak aby jeho izolační vlákna nebyla nijak namáhána. Spacák skladujte na suchém a vzdušném místě mimo přímé sluneční záření.
Nikdy neskladujte stan vlhký nebo špinavý. Dlouhodobé vystavení stanu vlhkosti způsobuje hydrolýzu která způsobuje, že se vodotěsná vrstva – zátěr začne rozpadat a měknout. Důsledkem je v první fázi odlepování pásek švů. Již po 24 hodinách po sbalení vlhkého vstanu se na něm začínají tvořit plísně, ty mají za důsledek rozpad textilního materiálu stanu. Stan skladujte na suchém a vzdušném místě mimo přímé sluneční záření.
Pokud je čištění stanu opravdu nutné, doporučujeme stan postavit, nečistoty očistit čistou vodou zahradní hadicí, v nejnutnějším případě mýdlem na mytí rukou a houbičkou. Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na mytí nádobí, prací prostředky atd. , mohly by narušit voděnepropustnou vrstvu. Stan důkladně opláchněte a nechte dokonale vyschnout. Nikdy stan nedávejte do pračky.
Primárním účelem impregnace je obnovení vodoodpudivosti materiálu. Ta způsobí tzv. efekt lotosovéko květu, kdy se voda nevsakuje do tkaniny, ale ve formě kulatých kapiček klouže dolů. Výhoda, která z toho vyplývá je, že tkanina nasákne jen minimum vody, což zkracuje délku sušení. Jak z popisu vyplývá, tento efekt také omezuje průchod vody skrze tkaninu, ale pozor, nikdy nezaručí nepromokavost - v tomto ohledu se jedná spíše o nouzovou opravu při porušení zátěru nebo podlepení. Z tohoto důvodu impregnujeme víceméně veškeré vybavení - boty, oblečení, stany. Druhým efektem, který některé druhy impregnace poskytují, je chránit materiál před dopady UV záření, které materiál degraduje. To je důležité u rodinných stanů, které často i několik dní stojí na přímém slunci v kempu nebo u stanů expedičních, které jsou vystaveny slunci sice kratší čas, ale za to intenzivnějšímu záření ve vysokých horách. Jak z popisu vyplývá, touto impregnací opatřujeme především stany, ale neuškodí ani svrchnímu oblečení a botám.
Intenzívní UV záření má, obecně, negativní vliv na životnost syntetických tkanin. Vnější plášť stanu je proto opatřen UV ochranou, která účinek záření eliminuje. V zájmu prodloužení životnost doporučujeme UV ochranu tkaniny vnějšího pláště po čase obnovit a také místo ke stavbě stanu volit tak, aby pokud možno nebyl celý den na přímém slunci. Prostředky pro obnovu UV ochrany tkanin jsou k dostání ve specializovaných obchodech.
Nedoporučujeme. Batoh čistěte pouze mechanicky houbičkou a mýdlem na mytí rukou. Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na mytí nádobí, prací prostředky atd. , mohly by narušit voděnepropustnou vrstvu. Batoh je svou konstrukcí natolik komplikovaný (velký počet plazových a kovových dílů), že hrozí jeho zničení či zničení pračky.
Rozhodně nedoporučujeme prát spacák v pračce, hrozí poškození vláken izolace. Spacák perte ručně ve vodní lázni, vlažnou vodou. Pokud je potřeba použít prací prostředek, volte prostředky určené pro sportovní vybavení - tzv. "sport-wash". Po vyprání nechte spacák vykapat a sušte mimo přímé sluneční záření.
Z technických důvodů bohužel není možné švy znovu účinně podlepit. U většiny stanů jsme schopni dodat nové tropiko, ale nejlepší řešení je zaslat stan k nám na dílnu, kde zkontrolujeme a případně upravíme nové tropiko, aby správně sedělo.
Spacáky Pinguin jsou rozděleny a jednotlivé varianty pojmenovány podle velikosti postavy, na kterou jsou určeny. Například spacák "175" je určen pro postavu o výšce do 175cm. Vnější délka spacího pytle je pak cca o 20cm vyšší.
Pásky podlepující švy bohužel nelze znovu přilepit. Lze ale švy zatřít a to buď svépomocí podle tohoto článku nebo skrze náš servis.
Pokud se chcete o našich produktech dozvědět více, doporučujeme navštívit rubriku Poradna.