Užitečné informace ke spacákům
Protože určení ideální teploty spacího pytle, které vám bude vyhovovat je velice obtížné dalo by se říct, že u každého člověka je tato teplota jiná, níže vám předkládáme krátký výtah z normy EN 13537, který jsme doplnili o náš komentář.
- Maximální teplota – horní hranice rozsahu komfortu; teplota, při které se částečně nepřikrytý uživatel spacího pytle (normální muž) příliš nepotí. V praxi je toto vpodstatě nevyužitelná informace a proto ji u našich spacáků ani neuvádíme. Zjednodušeně říká, že vám v zimním spacáku v létě bude nesnesitelné vedro.
- Komfortní teplota – spodní hranice rozsahu komfortu, při které uživatel spacího pytle v uvolněné poloze těla, např.v poloze na zádech je celkově v tepelné rovnováze a nepociťuje chlad (vztahuje se na normální ženu a na normální podmínky použití).
- Limitní teplota – spodní hranice při které uživatel spacího pytle ve skrčené poloze těla je celkově v tepelné rovnováze a právě nepociťuje chlad (vztahuje se na normálního muže a na normální podmínky použití).
- Extrémní teplota – spodní extrémní teplota kde je nebezpečí poškození zdraví podchlazením (vztahuje se na normální ženu a na normální podmínky použití). Jde o teplotu, ke které není radno se přibližovat a v normě je zahrnuta spíše jako ohraničení tabulky. Už ne jednou jsme se setkali s tím, že byla použita jako prodejní argument.
Upozornění na nesprávné použití klasifikace podle teplot.
Naše spací pytle jsou plněny syntetickými náplněmi, jejichž izolační vlastnosti se v závislosti s vlhkostí nemění tolik, jako například u peří a také lépe schnou. Na vnější vrstvu spacáu je použit windstopper materiál, navíc ještě opatřený úpravou DWR, což napomáhá odolnosti vůči vnější vlhkosti, ale nesnižuje prodyšnost.
Izolace spacího pytle se mění v širokých mezích v závislosti na podmínkách použití (vítr, záření okolí, poloha a oblečení uživatele spacího pytle, izolace podkladu, případné vlhkosti ve spacím pytli apod.) a také vnímání chladu je individuální (vliv aklimatizace, fyzický a psychický stav, potrava apod.).
Limitní teploty rozsahu použitelnosti, jak jsou určeny v této EN, pouze srovnávají užitné vlastnosti spacích pytlů s ohledem na standardizované zkušební podmínky. Neberou v úvahu všechny možné variace podmínek používání a individuálních reakcí, a proto by mněly být považovány pouze jako vodítko, které pro praktické použití vyžaduje osobní přizpůsobení.
Zvláště je třeba poznamenat, že extrémní teplota je velmi teoretická hranice, a proto musí být považována jako bod nebezpečí, ke kterému není žádoucí se přibližovat - pokud nemá uživatel spacího pytle značné osobní zkušenosti.
Určení komfortní teploty využívá znalosti publikovaných údajů, které jsou k dispozici, na základě tepelné bilance celého těla. Lidské tělo je velmi citlivé na místní nepohodlí, místní tepelný most nemusí ovlivňovat celkovou izolaci spacího pytle. Je nutné zdůraznit, že zkušební metoda uvedené v této normě neposkytuje žádnou garanci proti lokálnímu chladu.
Teploty zatřídění podle užitečnosti se týkají podmínek uvnitř zařízení, vítr při použití venku může silně ovlivnit izolaci spacího pytle, zvláště tehdy, je-li povrchová textilie spacího pytle prodyšná.
V této normě jsou spací pytle považovány za suché: vysoký obsah vlhkosti může snižovat tepelné, užitné vlastnosti.